Bespilotni vazduhoploviNovosti

Tim Beoavia – budućnost vazduhoplovstva: Počinje izrada nove VTOL letilice “KOS”

Naizgled nestvarno, a u stvari jako ozbiljan projakat studenata-entuzijasta različitih specijalnosti i interesovanja, okupljenih sa zajedničkim ciljem razvoja vazduhoplovstva kroz spajanje teorije i prakse. Riječ je o neprofitnoj studentskoj organizaciji Beoavia čiji je zadatak proračun, projektovanje i proizvodnja bespilotnih letelica i raketa za takmičenja širom svijeta.

Novost u njihovom radu je letilica kojoj su dodijelili ime “Kos” (crna ptica ili, kako bi prirodnjaci rekli, ptica pjevačica iz porodice drozdova latinskog naziva Turdus merula).

Letilica “Kos” je kompozitna letilica konfigurisana tako da vertikalno polijeće i slijeće – konfiguracija koja se naziva VTOL (vertical take-off and landing). Zadatak joj je da vertikalno poleti noseći u trupu teret od 2 kilograma, preleti 10 kilometara u klasičnom letu, zatim da iz vazduha snimi teren i uoči predmete na području pretrage, a sve to uz što manji utrošak energije. 

Ova letilica je trenutno u fazi 3D modela, ali taj status neće imati još dugo jer je vrijeme za proizvodnju prvih dijelova. “Kos” mora biti spreman najkasnije na ljeto kako bi se testirao i u septembru ove godine predstavio tim Beoavia na takmičenju “New Flying Competition 2022” u Hamburgu, Njemačka.

Zapamtite ove devojke i momke, o njima će se tek čitati.

Tim Beoavia – spoj teorije i prakse

Ova organizacija svoje ciljeve realizuje kroz udruženje građana, tj. Udruženje Studenata Vazduhoplovstva “Beoavia”. Tim je osnovan 2017. godine od strane ljubitelja i studenata vazduhoplovstva na Mašinskom fakultetu, Univerziteta u Beogradu. Jedini su predstavnici Univerziteta u Beogradu i Republike Srbije na takmičenjima iz vazduhoplovstva. Trenutno broje 58 članova, pretežno sa Mašinskog fakulteta, ali imaju i studente sa Tehnološko-Metalurškog, Elektrotehničkog, Saobraćajnog, Matematičkog, Fakulteta Organizacionih nauka i Vojne Akademije. Radi podjele poslova, ali i samih interesovanja članova, podeljeni su u sektore: Aerodinamika, Struktura i proizvodnja, Pogon, Elektronika i upravljanje, Marketing i sponzorstva.


Osnovna želja i misija tima jeste da što više studenata primjeni naučeno teorijsko znanje i pretvori u neophodno praktično znanje, kako bi po završetku fakulteta uspješno obavljali posao i da posle završenih studija i napuštanja tima budu inženjeri spremni za različite tehničke izazove i probleme.

Do sada su radili na nekoliko projekata: „Aurora“, „Gavran (eng. RAVEN)“ ,,Osa (eng. WASP)“, „Feniks (eng. PHOENIX)“ i „Pupin K12“. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.