AviokompanijeNovosti

Malta- ostrvo sa više registrovanih vazduhoplova nego hotela

Da male države mogu biti privlačne aviokompanijama već duži niz godina dokazuju Malta i San Marino.

Vazduhoplovne vlasti Malte napravile su tako atraktivne uslove da ozbiljne aviokompanije vezuju svoje buduće planove za ovo malo ostrvo.

San Marino, državica koja nije u EU je napravila tako atraktivan registar da mnogo privatnika tamo registruje avione (pogledajte njihov sajt klikom OVDJE ).

Jedna od većih privatnih biznis aviokompanija AvconJet ima podružnice AvconJet San Marino i AvconJet Malta. 

I to nije sve…

Novosti na Malti

Wizz Air je predstavio planove za osnivanje podružnice na Malti, naglašavajući pojavu male ostrvske države (broj stanovnika nešto preko 500.000) kao najnevjerovatnije nove baze avijacije u Evropi. Brzorastuća aviokompanija sa sjedištem u Budimpešti, koja je osnovana 2003. godine i sada ima flotu od 153 aviona, nada se da će svoje malteško preduzeće pokrenuti do oktobra. 

Dolazak avio kompanije na Maltu dio je mnogo krupnijeg plana. Ova država, smještena na oko 88km od južne obale Sicilije, deseta je najmanja na svijetu i ima samo sezonske turiste, ali tamo je (po registru na dan 03.maja ove godine) registrovano 660 vazduhoplova što potvrđuje da ih ima više nego hotela!

Ryanairove podružnice Malta Air i Lauda Europe pokrenute su na ovom ostrvu 2019. i 2020. godine i sada zajedno funkcionišu sa više od 170 aviona. Planove vezane za Maltu je prije godinu dana predstavio i Lufthansin Eurowings Europe, a ne treba zaboraviti da je ovo ostrvo već i zvanično dom nekoliko privatnih aviokompanija.

Klima u ovom dijelu Evrope je dobra, a položaj korisan za povezivanje elemenata južne Evrope, ali pravi razlozi za iznenadni nalet avijacije na Maltu oslanja se na čistu ekonomiju…

Šta zna vazduhoplovna vlast na Malti što neke druge ne znaju ili ne žele da znaju?

Malta se smatra primamljivom za aviokompanije jer ima manje cijene registracije aviona i povoljni poreski režim. Jedan od ključnih olakšica je da je zarada od operacija izvan Malte izuzeta od oporezivanja unutar zemlje. Druge poreske olakšice obuhvataju podsticaje za dijelove aviona i sredstava za lizing, a postoji i porez od samo 15 odsto za ljude koji rade u avijaciji.

Podsjećamo vas da je Malta dio EU, a letačke operacije su pod nadležnošću evropskih organizacija, što olakšava funkcioniranje na cijelom kontinentu.

Nedjeljni prosjek je oko 150 letova slijetanja ili poletanja iz zemlje, otprilike identično kao u Letoniji, Litvaniji ili Albaniji, a ono što je zanimljivo je da mnogi avioni sa malteškim registracijama jedva da će ikada doći na Maltu. Naravno, ovo Maltežanima i ne pada teško jer sve te registracije, gdje god da su, pune državnu kasu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.