ITA Airways poletjela: šta je sve novo a šta staro u novoj kompaniji
Od 16.septembra 1946 do 14.oktobra 2021.godine letjela je Alitalia. Detalje o “primopredaji” smo, uz kratku analizu italijanskog tržišta, objavili još u julu u tekstu Alitalia odlazi u istoriju.
Nova italijanska aviokompanija zvaće se ITA Airways, uprkos tome što je za brend platila 90 miliona eura i prava na ime svoje prethodnice Alitalije koja je prestala s radom u četvrtak nakon 74 godine.
Vijest je najavio generalni direktor Fabio Lazzerini na konferenciji za novinare povodom pokretanja aviokompanije, nekoliko sati nakon što je njen prvi avion sletio u grad Bari na jugu zemlje, te dao više informacija o novoj kompaniji.
Predstavljajući naziv državnog prijevoznika – koji se do sada zvao ITA (Italia Trasporto Aereo) – Lazzerini je opisao ITA Airways kao “ime koje gleda prema naprijed, gleda u budućnost”.
Aviokompanija je zaposlila oko 2.800 od skoro 11.000 osoblja Alitalije, iako bi se njena radna snaga mogla povećati na 5.750 u 2025. godini, a upravljaće potpuno plavim avionima, sa logotipom ITA Airways-a u bijelom zlatu, sa bijelim krilima i italijanskom trobojnicom na repu.
Osim napuštanja boja Alitalije, UIO je najavila i novu web stranicu – www.itaairways.com.
ITA Airways potpisala je Memorandum o saradnji sa Airbusom za kupovinu 28 novih aviona: 10 aviona Airbus A330neo za letove na dugim relacijama, 7 regionalnih aviona porodice Airbus A220 i 11 aviona porodice Airbus A320neo (isporuke za ove poslednje počinju nakon završetka poslovnog plana). ITA Airways je takođe potpisala ugovor sa Air Lease Corporation o zakupu još 31 aviona nove generacije Airbus među kojima su avioni za duge, srednje i kratke relacije a sasvim je sigurno da će od tog broja 13 aviona biti tipa Airbus A350-900.
Do sada je nacionalna italijanska aviokompanija Alitalia, uz Airbus avione (A319, A320, A321, A330-200), koristila avione tipa Boeing (777-300ER i 777-200ER) i Embraer (E175 i E190) pa bi dogovor nove aviokompanije i širenje na italijansko tržište od strane Airbusa trebao da bude alarm za ove dvije aviokompanije.
Flota nove italijanske aviokompanije
Sveukupno, ITA Airways će tokom trajanja poslovnog plana iznajmiti ukupno 56 novih aviona Airbus (13 aviona za velike udaljenosti, uključujući ultramoderni Airbus A350-900 i 43 aviona kratkih i srednjih relacija) pod znatno povoljnijim ekonomskim uslovima nego oni koje je nekada potpisala Alitalija. ITA Airways će takođe prepoloviti broj lizing kompanija sa dvanaest (koje Alitalia koristi u okviru stečajne uprave za upravljanje svojom flotom) na šest partnera. Takođe plan je da se proširi flota sa početnih 52 aviona na 105 aviona 2025.
Isporuke novih aviona Airbus počeće od kraja prvog kvartala 2022. godine, čime će započeti proces proširenja i pretvaranja početne flote ITA u novu generaciju efikasnijih i ekološki prihvatljivijih aviona, opremljenih najboljim tehnologijama i najnovijim standardima. Novi avioni će garantovati maksimalan komfor putnicima. Takođe, izbor jednog proizvođača aviona strateški i organizaciono omogućava prevazilaženje ograničenja fleksibilnosti u upravljanju posadom i postizanje veće efikasnosti u nabavci rezervnih delova za avione i lakše održavanje.
Pored toga, ITA Airways se dogovorila sa Airbusom da postane strateški partner za nove tehnologije i sljedeću generaciju vazduhoplova sa smanjenom emisijom CO2.
Logo ITA Airways
Nova kompanija – isti sindikati, jača konkurencija a zahtjevi isti
Po informacijama koje naša redakcija dobija od nezvaničnih izvora iz Italije, poznavaoci prilika su zabrinuti i nisu sigurni u uspeh kompanije. Razlog nije samo flota jer, kakva god da je, dok ima posla za nju biće to sve dobro. Smatra se da će zbog velikog broja zapošljenih iz prethodne kompanije u novu kompaniju doneti isti stav, iste zahtjeve i na kraju-iste sindikate koji su usporavali napredak i prethodne kompanije. Ipak, ostaje nada da će nekadašnje mrzovoljno kabinsko osoblje kompanije Alitalia sada dobiti novu volju i želju za rad i podizanje nivoa usluga. Ukoliko sami to ne budu shvatili, u “shvatanju realnosti” će im pomoći konkurencija koja se već dobro pozicionirala u Italiji u vidu Wizz Aira i Ryanaira.
Veliki je problem što pojedinci još uvijek na staru aviokompaniju gledaju s emocijama i pamte je, između ostalog, i po uniformama koje je dizajnirao Armani a u kojima je svaki član osoblja izgledao skoro kao vrhunski model. I da, to jeste bio simbol Italije. Ali, isti taj simbol je bio i simbol dugovanja i neviđenih gubitaka koje država više nije mogla da pokrije ni ogromnom državnom pomoći o kojoj ste mogli čitati u našem tekstu Pomoć nacionalnim aviokompanijama.
Podsjetite se: