Posljednji pozdrav pilotu i generalu: Sjećanje na Branka Bilbiju (1947-2022)
U subotu, 13. avgusta, preminuo je Branko Bilbija, general-major avijacije u penziji, iskusni i probni pilot i instruktor letenja.
“Legenda SFRJ i SCG vazduhoplovstva. Dugo je bio i direktor SUKL-e…Razgovarao sam sa njim nekoliko puta – mogu slobodno da kazem da tako svestranog vazduhoplovca, pilota i čoveka ne iznedri često ovaj prostor…”- izjavio je jedan od članova tima Avioportal.me po prijemu ove vijesti.
Ko je bio Branko Bilbija?
Branko Bilbija je rođen 3. februara 1947. godine u mjestu Podvidača kod Sanskog Mosta u Republici Bosni i Hercegovini.
Nakon osnovne škole upisao je Pripremnu školu VVA u Mostaru (kasnije preimenovana u Vazduhoplovna vojna gimnazija „Maršal Tito) koju je završio kao jednu od najboljih, a potom kao pitomac 19. klase upisao Vojnu akademiju ratnog zrakoplovstva u Zadru.
Avgust 1967.godine
Po završetku VVA 1967. godine raspoređen je na aerodrom Petrovac kod Skoplja, odakle četiri godine kasnije, nakon završene preobuke za MiG-21, odlazi na rad u Bihać.
Na lični zahtev, 1980. godine prelazi u Opitni centar (VOC), gde je za 11 godina službe u toj ustanovi našeg VS i Ratnog vazduhoplovstva prošao sve dužnosti – od probnog pilota do načelnika VOC.
Branko Bilbija testira Miraž 2000, 1986.godine
Tokom službe u VOC-u učestvovao je u anketiranju više elemenata naoružanja i vojne opreme, a posebno je zanimljivo da je sredinom osamdesetih, tokom priprema za nabavku novog borca za RV i PVO direktno je bio uključen u evaluaciju i skrining potencijalnih lovaca za naše potrebe. Tako je 1985. godine obavio informativne letove na MiG-29, a naredne godine na Miražu 2000.
Nakon VOC-a, početkom 90-ih, Branko prelazi u Komandu Ratnog vazduhoplovstva kao pomoćnik komandanta Ratnog vazduhoplovstva i Vazduhoplovstva za letačke operacije, a zatim kao načelnik Odjeljenja vazdušne podrške Komande Ratnog vazduhoplovstva.
General Branko Bilbija, decembar.1985.godine
Kada je počeo rat na području bivše Jugoslavije, Branko je postavljen za komandanta 5. OG RV i PVO (operativna grupa) sa sjedištem u Banja Luci, koja je do formiranja RV i PVO Vojske Republike Srpske Srpska (V i PVO VRS) bila angažovana na poslovima koordinacije izvlačenja ljudstva i opreme iz Slovenije i Hrvatske.
Od 1993. do penzionisanja 2001. godine obavljao je dužnost direktora Savezne uprave za kontrolu letenja SUKL (danas kontrola letenja Srbije i Crne Gore- SMATSA).
Branko Bilbija u kabini orla, 1989.godina
Tokom svoje letačke karijere Branko je leteo na više od 35 tipova aviona. Od Aero-3 i 522, preko Thunderjet, Seagull i MiG-21, zatim Eagle, Superseagull, već pomenuti Mirage i MiG-29, do Yak-40 i Learjet 25… Kroz desetine hiljada letova i hiljade sati let.
Nosilac je više vojnih i civilnih nagrada i priznanja.
Nakon odlaska u penziju Branko Bilbija se uključio u rad vazduhoplovnih udruženja i organizacija koje njeguju vazduhoplovnu tradiciju, te je tako bio član Udruženja penzionisanih vojnih pilota. Dugi niz godina bio je saradnik časopisa “Aeromagazin”, a svoje iskustvo i znanje prenosio je i pišući za “Vojno delo”, gostujući u medijima ili kao recenzent mnogih knjiga o vazduhoplovstvu.
Za fotografije i informacije redakcija duguje zahvalnost Udruženju penzionisanih vojnih pilota Srbije.
Imao sam tu srecu, da kada sam se raspitivao o tome kako se postaje kontrolor letenja, razgovaram sa Brankom Bilbijom.
Desilo se to sasvim slucajno, procitao sam neki članak u novinama o kontroli letenja, a kako tada nije bilo interneta, odlučim se da pozovem. Pošto sam od 988, dobio broj telefona SUKL, pozovem i predstavim se ljubaznoj gospođi koja se javila na telefon sa objašnjenjem da zovem iz Crne Gore i da bih volio da budem kontrolor letenja. Ona tada reče da sačekam, i posle kratkog vremena, sa druge strane čujem “General Bilbija, izvoli momče” 🙂
Prijatan razgovor trajao je toliko da saznam kakav je to posao, sta mi sve treba i koliko traje školovanje.
Ono kad vam jedan telefonski poziv promjeni život…. Počivajte u miru generale.