Napredak belgijske kontrole letenja- udaljeni tornjevi širom zemlje
Današnji kontrolori letenja, koji sjede u svojim fizičkim kontrolnim tornjevima i skeniraju horizont golim okom i dvogledom, ikona su i suštinski dio svakog aerodroma širom svijeta. Ipak, jasno je da će ova slika postati stvar prošlosti.
Razvoj tehnike i tehnologije rada kontrole letenja otvara mjesto za digitalne sisteme opremljene zemaljskim radarima i visokim performansama kamere sa infracrvenim mogućnostima.
“Zahvaljujući naprednim tehnološkim inovacijama, buduće upravljanje vazdušnim saobraćajem će se sve više odvijati na daljinu,” kaže direktor belgijske kontrole letenja Johan Decuyper. “Sa revolucionarnim novim kontrolnim centrom u Namuru, u Belgiji, iz kojeg će regionalni aerodromi Šarloa i Lijež biti vođeni od strane krajem 2026. i puštanjem u rad Centra za razvoj udaljenog tornja u martu 2024. na lokaciji u Steenokkerzeelu, skeyes je napravio značajan korak naprijed u ovoj digitalnoj transformaciji.”
Belgijska kontrola letenja skeyes ima za cilj da postepeno opremi sve belgijske aerodrome digitalnim tornjevima kako bi usluge vazdušne navigacije bile sigurnije, efikasnije, fleksibilnije i otpornije.
Skeyes trenutno razvija ambiciozne planove za dva regionalna aerodroma srednje veličine čiji je vazdušni saobraćaj u velikoj meri komplementaran i biće kontrolisan sa udaljene lokacije. Iako su oba aerodroma udaljena 75 km, u kontrolnom centru biće udaljeni samo nekoliko koraka jedan od drugog. Šarloa je brzo rastući aerodrom prvenstveno fokusiran na putničke letove, dok je Lijež jedan od 10 najvećih evropskih aerodroma za prijevoz tereta. Šarloa uglavnom radi punim kapacitetom tokom dana, dok Lijež najviše saobraćaja ima prvenstveno noću.
Sve veći broj aerodroma se opredjeljuje za ovaj pristup i to više nisu samo aerodromi sa niskim intenzitetom saobraćaja. Postoji mnogo razloga za to, uključujući ekonomičnost, sigurnost i fleksibilnost. Samo je pitanje vremena kada će tehnologija biti toliko napredna da bude spremna za velike aerodrome poput briselskog ili beogradskog aerodroma.
Skeyesov pristup je poznat po svojoj strategiji uvođenja u dva koraka: prvo usavršavanje sistema u Remote Tower Development Centru u Briselu, dok je novi objekat u Namuru još u izgradnji. Podešavanje u Steenokkerzeelu veoma liči na Namur, omogućavajući skey-u da izvrši validaciju, razvije i efikasno testira sistem. Istovremeno, skeyes podržava svoje kontrolore letenja, meteorologe i tehniku u prelasku u novo okruženje, čak i prije nego što se usele u novu zgradu.
eVazduhoplovstvo: Remote tower – Tehnologija udaljenog tornja kontrole letenja