Međunarodni dan vazduhoplovne tehnike kontrole letenja – 12.novembar
Magla na aerodromu. Vi ste putnik u avionu i gledajući kroz prozor dok se avion spušta razmišljate kako će pilot sletjeti ako ne vidi pistu, na koji način će odrediti pravac slijetanja i hoće li pogoditi ugao pod kojim bi trebalo da sleti!? Danas slavimo ljude zbog kojih je takvo slijetanje moguće.
Dan 12.novembar je Međunarodni dan vazduhoplovne tehnike kontrole letenja koje se u međunarodnoj regulativi naziva ATSEP osoblje (Air Traffic Safety Electronics Personnel).
Na današnji dan odajemo počast svim inženjerima i tehničarima u kontroli letenja zbog njihove posvjećenosti da svakodnevno unapređuju sistem kontrole letenja uz održavanje visokog nivoa sigurnosti vazdušne plobidbe. Sva komunikacija između kontrolora letenja i pilota, podaci o poziciji aviona u svakom trenutku, navigaciona oprema bez, prenos podataka o planovima letenja kao i proračuni koje obavljaju sistemi za nadzor meteorološke situacije – za funkcionisanje svega toga zaduženo je ATSEP osoblje.
Na današnji dan- 12.novembra, prije tačno 51 godinu, u Briselu je održan prvi sastanak Međunarodne federacije ATSEP organizacija – IFATSEA. Okupljeni inženjeri i tehničari kontrole letenja su tada prepoznali važnost razmjene znanja i iskustava u cilju unapređenja bezbijednosti i efikasnosti vazdušne plovidbe, te su dogovorili principe funkcionisanja organizacije IFATSEA (International Federation of Air Traffic Safety Electronics Association) pod čijim okriljem sarađuju već pola vijeka i tako pružaju stručnu pomoć svojim članovima ali i industriji aviosaobraćaja kao i nacionalnim i međunarodnim institucijama.
Jedan dan u vazduhoplovnoj tehnici kontrole letenja, izvor:Air Navigation Solutions
ATSEP – djeluju smireno i reaguju brzo
Ako ikada vidite u konkursima za posao da se naglašava “rad pod pritiskom” sjetite se ovog osoblja. Razlog je jednostavan, tokom svog rada ATSEP mora da bude maksimalno fokusiran na konkretan zadatak, dok se od njega očekuje da sve vrijeme ima na umu da su putnici u vazduhu te da predviđa posljedice rada uređaja na kojem interveniše čak i u trenucima kad postoji pritisak zbog vremenskog ograničenja ili saobraćaja koji se neprekidno odvija.
Od Udruženja vazduhoplovno tehničkog osoblja Crne Gore –ATSEPMONT, koje predstavlja ATSEP osoblje iz Crne Gore u međunarodnim institucijama, saznajemo da ovaj stresan posao podrazumijeva rad po smjenama i to pod konstantnim pritiskom, jer podrazumijeva stalnu spremnost da se u svakom trenutku odreaguje u slučaju bilo kakvog problema sa uređajima u što kraćem vremenskom roku. Pri tom, napominju iz ATSEPMONT-a, ne smije se smetnuti s uma da se za vrijeme intervencije vazdušni saobraćaj redovno obavlja pa bi jedan pogrešan klik na računaru za upravljanje opremom ili neoprezan potez alatom mogao da utiče kako na rad kontrolora letenja tako i na informacije koje dolaze do pilotske kabine.