Jedan neposlušni putnik na svaka tri sata leta u EU
Aviosaobraćaj predstavlja jedan od najsloženijih i najorganizovanijih oblika prevoza, ali se nažalost često suočava s problemom neposlušnih putnika. Neposlušnim putnicima se nazivaju oni putnici koji krše pravila ponašanja na aerodromima ili u avionima, što može dovesti do ozbiljnih problema za posadu, putnike i samu kompaniju.
Iako ovakvo ponašanje može koštati putnika čak i nešto više od 35000 eura, EASA izvještava da na svaka tri sata let EU ima incident sa neposlušnim putnikom, a 70% njih uključuje neki oblik agresije.
Neposlušnost putnika može biti izazvana različitim faktorima, uključujući alkohol, stres putovanja, mentalno zdravlje ili jednostavno nepoznavanje pravila aviosaobraćaja pri čemu putnici ne shvataju ozbiljnost situacije ili posljedice svog ponašanja.
ICAO kao krovna organizacija civilnog vazduhoplovstva definiše ovo ponašanje ali je činjenica da je definiciha preopširna pa ćemo reći da se pod neposlušnošću na letu podrazumijeva:
- Vrištanje, vika i uznemiravanje drugih putnika
- Seksualno zlostavljanje ili uznemiravanje
- Bilo kakve prijetnje posadi ili drugim putnicima
- Biti nekooperativan odbijanjem da se slijede uputstva ili miješanjem u dužnosti posade
- Verbalni ili fizički sukob sa posadom ili drugim putnicima
- Uzimanje ilegalnih droga
- Nezakonito konzumiranje narkotika
- Nepoštovanje bezbjednisnih uputstava
Jedan takav nedavni primjer neposlušnog putnika možete vidjeti na snimku ispod:
Ovakav putnik predstavlja značajne pravne i bezbjednosne izazove, posebno kada se takav incident dogodi, na primer, iznad međunarodnih voda. Iako ovaj scenario naglašava složenost nadležnosti, propisi se u vazduhoplovstvu moraju jednoobrazno primjenjivati u svim regijama zbog teških posljedica takvog ponašanja.
Nadležnost i pravna vlast tokom leta iznad međunarodnih voda
Tokijska konvencija iz 1963. utvrđuje da incidenti nad međunarodnim vodama spadaju u nadležnost zemlje u kojoj je avion registrovan. U zavisnosti od ozbiljnosti posledica, druge zemlje i međunarodne vlasti mogu potvrditi jurisdikciju. Ovaj okvir se primjenjuje univerzalno bilo da se incident dogodi na kopnu ili na moru.
Odgovornosti aviokompanije
ICAQ Doc 8973 i Aneks 17 navode primarnu odgovornost aviokompanija za održavanje reda i osiguranje bezbjednisti leta. Ova odgovornost zahtjeva preventivne i odgovorne mjere usklađene sa strogim protokolima ICAO-a, bez obzira na to gdje se incident dogodio. Dužnost aviokompanije je da osigura sigurnost i to ostaje konstantna na svim lokacijama.
Finansijske implikacije
Neposlušni putnici mogu biti odgovorni za troškove kao što su preusmjeravanje leta, dodatno gorivo i kompenzacija drugim putnicima. Avio-kompanije mogu pokrenuti građansku parnicu da naplate ove troškove. Finansijski teret, bez obzira na to gdje se incident dogodio, naglašava važnost strogih mjera bezbjednosti i dosljednih zakonskih okvira.
Preventivno djelovanje aviokompanija
Zbog ovakvih situacija aviokompanije izdaju preporuke svom osoblju, a ti obično po sljedećim tačkama:
-Ponovo provjeriti proces izdavanja karata:
-Procijenite psihičko i fizičko stanje putnika tokom izdavanja karata, uz detaljne sigurnosne provjere.
-Izvodi se unaprijeđena obuka za posade u cilju obučavanja timova da se efikasno nose sa ometajućim ponašanjem.
-Pojačano sprovođenje politike o alkoholu i supstancama: Osigurati striktno sprovođenje propisa koji se odnose na upotrebu alkohola i supstanci na letovima.
U današnjem svijetu, gde su putovanja postala dostupnija, važno je da svi putnici razumeju da njihova sigurnost i udobnost zavise od poštovanja pravila i međusobnog uvažavanja. Samo tako aviosaobraćaj može ostati bezbjedan i prijatan za sve.