eVazduhoplovstvo: Šta su IATA rasporedi i zašto su važni
Aviokompanije unaprijed planiraju svoje redove letova na osnovu sezonskih redova vožnje. Za jednoobrazno definisanje i implementaciju ovih redova vožnje, Međunarodna asocijacija vazdušnog saobraćaja (IATA) postavlja „rasporede” godišnje na osnovu godišnjih doba, kao i određenih datuma i događaja.
Ove nedjelje u okviru projekta eVazduhoplovstvo pojašnjavamo zašto biste trebali znati za njih, čak i ako ste samo povremeni putnik.
Šta su IATA rasporedi?
Kao što ime sugeriše, IATA rasporede postavlja Međunarodna asocijacija za vazdušni transport (IATA), koja „predstavlja, vodi i služi avio industriji“.
Članstvo avio-kompanije u IATA-i je opciono, ali čak i avio-kompanije koje nisu članice uglavnom prate rasporede i druge standarde koje je postavila organizacija (kao što su kodovi aerodroma i avio-kompanija) kako bi bili u skladu sa ostatkom industrije.
Jedna od ključnih uloga IATA-e je kreiranje i održavanje rasporeda koji koordiniraju dolaske i odlaske velikog dijela komercijalnog vazdušnog saobraćaja.
Da biste razumjeli IATA rasporede i zašto su važni, morate znati nekoliko ključnih stvari.
Prvo, IATA rasporedi prate dvije sezone zasnovane na sjevernoj hemisferi, gdje živi oko 90% svjetske populacije. Stoga, kada čujete za “zimski red vožnje” ili “ljetni red vožnje” što se tiče letova, oni se odnose na zimske i ljetne mjesece na sjevernoj hemisferi.
Kada Evropa počinje i završava ljetno računanje vremena, IATA rasporedi su definirani na sljedeći način:
Zimski raspored: od posljednje nedjelje oktobra do zadnje subote marta naredne godine
Letnji raspored: od poslednje nedelje marta do poslednje subote oktobra iste godine
To znači da su predstojeći IATA rasporedi sljedeći:
Zima 2024/2025: 27. oktobar 2024. (nedjelja) do 29. mart 2025. (subota)
Ljeto 2025: 30. marta 2025. (nedjelja) do 25. oktobra 2025. (subota)
Zima 2025/2026: 26. oktobar 2025. (nedjelja) do 28. mart 2026. (subota)
Ljeto 2026: 29. marta 2026. (nedjelja) do 31. oktobra 2026. (subota)
Aviokompanije zatim koriste ove IATA redove kao osnovu za svoje sezonske redove vožnje, koji odgovaraju potražnji tržišta (na primjer, aviokompanije iz Kanade otvaraju nove linije za Evropu tokom ljeta), a koriste ih i kao kao osnovu za otvaranje prodaje karata. Dok većina aviokompanija otvara prodaju karata čak godinu dana unaprijed, mnoge aviokompanije puštaju karte u skladu s IATA rasporedom.
Zbog toga ćete vidjeti da neke aviokompanije stavljaju karte na raspolaganje samo do sljedećeg oktobra (kraj ljetnog reda) ili marta (kraj zimskog reda).
Ključna upotreba IATA rasporeda je za „koordinaciju slotova“, što osigurava da aviokompanije efikasno koriste svoje pravo na polijetanje na aerodromima.
Koordinacija slotova je visoko tehnički proces, tako da ovaj put nećemo ulaziti previše u njega.
U suštini, prije početka svake sezone ili rasporeda, IATA saziva ono što se zove „konferencija o slotovima“, tokom koje se sastaju avio kompanije, kontrole letenja i drugi učesnici avio industrije kako bi koordinirali, između ostalog, slotove za polijetanje i slijetanje na aerodromima.
Aviokompanije moraju podnijeti svoje zahtjeve za termine na aerodromima prije ovih konferencija i početka predstojećeg IATA rasporeda, tako da mogu obavljati svoje letove i red vožnje bez ikakvih prepreka.
Ovi zahtjevi za slotovima su od posebnog značaja za aerodrome koji primaju dosta saobraćaja. Oni su klasifikovani kao nivo 2 (aerodromi sa olakšanim rasporedom) i nivo 3 (koordinirani aerodromi). Aerodromi nivoa 1 (nekoordinisani aerodromi) uglavnom imaju manju potražnju.
Oko 50% svih putnika polazi sa aerodroma nivoa 3, a primjeri za to su Toronto (YYZ) i New York (JFK). Aerodrom je kategorisan kao nivo 3 kada potražnja za kapacitetom (od strane kupaca/aviokompanija) značajno premašuje kapacitet aerodroma. Ovaj zahtjev čini ključnim da sva vremena polazaka i dolazaka (tj. slotovi) budu čvrsto koordinisana i organizovana u svim avio-kompanijama.
Aerodromi nivoa 2 se označavaju kao takvi kada primaju dovoljno saobraćaja da postoji mogućnost zagušenja u nekim periodima dana, nedelje ili sezone. Zbog toga je važno da ovi aerodromi budu visoko organizovani, ali ne u istoj meri kao aerodromi trećeg nivoa. Ako slotovi na aerodromima nivoa 2 i nivoa 3 ostanu nekoordinisani, operacije aerodroma će biti neefikasne, a putnici i avioni će se suočiti sa kašnjenjima.
Zašto je sve ovo važno za putnike?
Generalno, postoje dvije vrste redovnih avio linija: cjelogodišnje i sezonske.
Letovi tokom cijele godine su oni za kojima postoji konstantna potražnja, bez obzira na godišnje doba. Ove letove možete rezervisati za godinu dana unaprijed, bilo novcem, miljama koje ste sakupili ili bodovima.
Nasuprot tome, sezonske rute, kao što ime govori, nude se samo u određenim mjesecima u odnosu na njihovu sezonsku potražnju. Na primjer, Crna Gora je izrazito sezonska destinacija te je zbog toga veliki broj upravo sezonskih letova tokom ljetnje sezone.
Ali bez obzira na to da li se radi o cjelogodišnjim ili sezonskim linijama, primijetićete da uvijek postoji promjena u ukupnom operativnom rasporedu aviokompanije na početku i na kraju svakog IATA rasporeda.
Ovo je posebno uočljivo među avio-kompanijama u zemljama sa izrazitim ljetima i zimama kao što su Kanada i SAD, gdje ljudi imaju tendenciju da pobjegnu od zimske hladnoće za tropske destinacije i odmor u Evropi ljeti.
Avio-kompanije u ovim zemljama mogu smanjiti učestalost letova tokom cijele godine kako bi preraspodijelile avione na sezonske linije, a na kraju te sezone mogu u potpunosti prestati sa letovima na ovim sezonskim rutama ili ih značajno smanjiti. Aviokompanije bi mogle pokrenuti i nove rute otprilike u isto vrijeme kada i početak IATA redova letenja.
Promjene i otkazi
Avio-kompanije prodaju sedišta za svoje letove do godinu dana unapred pošto je letove avio kompanija planirala mnogo ranije; međutim, neki od ovih letova su još uvijek samo okvirni, što bi moglo značiti da aviokompanije još uvijek procjenjuju interesovanje putnika (na osnovu prodaje) ili da još nisu osigurale potrebna regulatorna odobrenja za stvarno letenje na ovoj ruti. Zbog toga biste mogli primati obavještenja o promjenama ili otkazivanju vaših letova, posebno ako ste rezervirali daleko unaprijed, a neke aviokompanije mogu čak staviti i odricanje od odgovornosti da su letovi podložni promjenama ili vladinim odobrenjima.
Međutim, ove promjene i otkazivanja postaju malobrojne kako se bliži početak IATA rasporeda. To je zato što su do početka IATA rasporeda, avio kompanije već utvrdile svoje redove vožnje i vjerovatno su osigurale potrebna odobrenja, kao što su slotovi na aerodromima.
Osim toga, avio-kompanije ne žele da ljute putnike drastičnim promjenama blizu datuma putovanja.
eVazduhoplovstvo: Međunarodno udruženje avioprevoznika (IATA)