DogađajiKontrola letenja

Usaglašavanje stavova struke o udaljenim tornjevima kontrole letenja

Koncept Remote Tower-a (udaljenog tornja kontrole letenja) postaje sve popularniji u ATC svijetu, omogućavajući daljinsko izvršavanje svih zadataka koje obično obavljaju kontrolori letenja koji rade sa tornja koji se nalazi na lokaciji aerodroma.

Današnja tehnologija i znanja kojima raspolaže ATSEP osoblje čini mogućim da  potrebne informacije budu dostupne na drugom mjestu, gdje kontrolori pristupaju istim funkcijama koje bi bile dostupne u konvencionalnom aerodromskom tornju.

Ovo čini veliku razliku jer se od kontrolora ne traži da budu fizički na licu mjesta, ali oni mogu raditi na daljinu u takozvanom Remote Tower Control Centru (RTCC) iz kojeg se može upravljati većim brojem aerodroma istovremeno s jedne lokacije. Naravno, ovo implicira sposobnost uključenih sistema da udalje sve svoje interfejse, da daju operaterima osećaj da fizički sede u aerodromskom tornju, čak i ako su udaljeni stotinama kilometara. Prikazuju se video streamovi koje hvataju kamere različitih vrsta kako bi se pružio pogled na aerodrom izvan prozora. Radio i telefonska govorna komunikacija je također dostupna na daljinu.

Jedan od posljenjih primjera ovog koncepta se može naći u Italiji. ENAV, italijanska kontrola letenja, je u procesu izgradnje RTCC-a u Brindiziju kako bi se upravljanje malim i srednjim aerodromima postepeno prebacilo u ovaj centralizovani objekat. 

Na ovaj način se smanjuje broj kontrolora letenja jer se sa jedne lokacije može upravljati sa dva ili više aerodroma ali se i u dobroj mjeri mijenja njihova obuka i princip rada na koji su navikli.

Zbog toga je IFATCA  (International Federation of Air Traffic Controllers’ Associations) inicirala sastanak sa važnim vazduhoplovnim organizacijama u cilju identifikacije moguće opasnosti u vezi sa višestrukim istovremenim operacijama na daljinskim tornjevima.

Statis Malakis (Grčka) je u svom izlaganju koristio STPA (Sistems Theoretic Process Analisis) model da identifikuje moguće rizike na više udaljenih okruženja tornjeva.

S obzirom da  postoje značajna preklapanja na ovom polju bilo je značajno čuti mišljenja i drugih organizacija.

Evropska organizacija pilota ECA, evropski transportni sindikat ETF i međunarodna organizacija inženjera i tehničara kontrole letenja IFATSEA (International Federation of Air Traffic Safety Electronics) uz IFATCA zajedno su kao zaključak sastanka pripremili objedinjeno pismo SESAR SJU (projektu jedinstvenog evropskog neb) pozivajući se na dodatna istraživanja o višestrukim daljinskim operacijama i identifikovanim opasnostima.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.