Korišćenje meteoroloških satelita tema EUMETSAT-a u Podgorici
Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore, uz podršku Evropske agencije za korišćenje meteoroloških satelita, organizovao je juče EUMETSAT Informativni dan za Zapadni Balkan. Tema ovog događaja bila je korišćenje satelitskih podataka u regionu.
Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić je kazao da mu je posebno drago što se konsultacije o satelitskim podacima, potrebama i budućim planovima za region održavaju u Podgorici.
“Ovaj skup okuplja bitne institucije u cilju upoznavanja sa aktivnostima i naprecima iz oblasti satelitske meteorologije, razmjene znanja, procjene postojećih EUMETSAT programa, analize novih podataka i studija slučaja. Vjerujem da će ovaj događaj dodatno podstaći saradnju i osnažiti regionalne aktivnosti, omogućavajući zemljama da kroz zajedničku akciju i ciljanu podršku unaprijede svoje kapacitete”, naveo je ministar Ćulafić.
Istakao je da su ovakvi informativni dani i aktivnosti koje će uslijediti nakon, veoma važni, posebno u svjetlu funkcije koje nacionalne hidrometeorološke službe imaju u oblasti ranih upozorenja na ekstremne vremenske nepogode, kao i da su rani sistemi upozorenja potreba i jačanje nacionalnih hidro-meteoroloških službi.
Iako, prema njegovim riječima, Crna Gora trenutno nije članica EUMETSAT-a, Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju ostvaruje uspješnu saradnju s ovom organizacijom “i nadamo se da će u skorijoj budućnosti postati punopravna članica.”
“Zavod je dio EUMETSAT inicijative za poboljšanje pristupa satelitskim podacima u regionu Zapadnog Balkana i Istočne Evrope, putem koje je 2011. instalirana prva satelitska stanica – DAWBEE. Ova stanica omogućava Crnoj Gori da prima i koristi meteorološke satelitske podatke u realnom vremenu, čime se značajno unapređuju vremenske prognoze i kapaciteti za praćenje klime u zemlji”, naveo je ministar.
Naglasio je da je 2019. godine EUMETSAT podržao važnu nadogradnju DAWBEE stanica, uključujući i onu u Crnoj Gori, te da je ova modernizacija osigurala da nacionalne meteorološke i hidrološke službe regiona u potpunosti iskoriste napredak u satelitskoj tehnologiji.
Ministar je podsjetio da je Crna Gora još 2007. godine potpisala Sporazum o saradnji sa Evropskim centrom za srednjoročne vremenske prognoze (ECMWF-om), stekavši status države saradnice i time pristup numeričkim podacima o vremenskim prognozama u realnom vremenu, što je značajno unaprijedilo naše meteorološke usluge. Ukazao je da je Crna Gora trenutno u procesu ostvarivanja punopravnog članstva u ECMWF-u.
“Crna Gora je takođe članica Svjetske meteorološke organizacije (WMO) i aktivno učestvuje u međunarodnim inicijativama i programima koji unapređuju prikupljanje, razmjenu i korišćenje meteoroloških i hidroloških podataka. Ovo članstvo, koje se ostvaruje kroz Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju, omogućava našoj zemlji pristup globalnim resursima i stručnoj ekspertizi, doprinoseći međunarodnim naporima u oblasti zaštite životne sredine i smanjenja rizika od prirodnih nepogoda”, naveo je ministar Ćulafić.
Izvor,foto: Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Crne Gore