Aero Miting povodom 100 godina Vazduhoplovne akademije
Autor: Snežana Tomčić, glavna i odgovorna urednica Avioportal.me
Foto:Vazduhoplovna akademija/Dušan Atlagić
Juče smo prisustvovali jednom velikom jubileju, kojem ne može veliki broj organizacija da se pohvali. Vazduhoplovna akademija, kao jedan od najvećih staralaca zaljubljenika prema avijaciji, danas je obeležila stogodišnjicu postojanja kao krunu za svoj rad i stvaralaštvo.
Na najvećem međunarodnom aeromitingu ove godine, kojem je prisustvovalo oko 15.000 ljudi, učestvovalo je preko 50 letelica Vojske Srbije, Ministarstva unutrašnjih poslova, nacionalne avio-kompanije Er Srbije, Vazduhoplovne akademije, kao i privatnih avio-kompanija i sportske avijacije.
Posetioci su imali prilike da uživaju u jedinstvenom Airshow-u. Letački deo programa započeli su paraglajderi i padobranci, nakon čega su usledili impresivni preleti Dromadera iz Privredne avijacije, kao i deo flota Pilotske akademije iz Vršca. Publika je imala priliku da vidi ultralaki avion Sila, kao i demonstracije Utvinih letelica, Sova i Lasta. Kao najveća atrakcija letačkog dela programa, Melanie Asties je demonstrirala svoje letačke sposobnosti i pokazala zašto je ona prva žena pobednica akrobatskih trka u istoriji Red Bull Air Race-a. Ona je briljirala sa svojim avionom Ekstra 330 u fascinantnoj akrobatskoj rutini. Helikopterska jedinica Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije izvela je letove sa helikopterima Erbas H145M i Kamov Ka-32, dok je helikopter Super Puma bio izložen na zemlji. Publiku je dodatno oduševio prelet Cesne 525 CJ privatne čarter kompanije Prince Aviation, a završni deo programa bio je sinhronizovani prelet putničkog aviona Erbas A320 Er Srbije i par višenamenskih borbenih aviona MiG-29SM+ Vojske Srbije.
U statičkoj izložbi našli su se brojni modeli koji su oduševili posetioce. Centralno mesto zauzeo je austrijski Diamond DA50, parkiran uz moćne helikoptere Mi-17 i Mi-35M Vojske Srbije, kao i Mi-8. Izloženi su bili i avioni Cessna 172, Cessna 152 Aerobat, Beechcraft King Air 350 (avion za kalibraciju), Piper PA-31 Navajo. Uživanje u raznovrsnim letelicama dodatno je upotpunjeno prisustvom aviona Lasta i Tecnam P2006T, kao i širokim spektrom domaće avijacije, uključujući Pipistrelove modele, pružajući celovit uvid u raznoliku avijaciju. Helikopterska jedinica MUP-a Srbije prikazala je svoje helikoptere Erbas H145, H215 Super Puma. Posebnu pažnju privukao je i helikopter za gašenje požara Ministarstva unutrašnjih poslova, čuveni Kamov Ka-32, koji je takođe bio deo ovog bogatog statičkog programa.
„S velikim ponosom danas obeležavamo stogodišnjicu postojanja Vazduhoplovne akademije, koja postaje srpski brend, prestižna obrazovna institucija na čije polaznike računaju i naša otadžbina, ali i Evropa i svet. Uz veliku podršku Predsednika Republike Srbije i Vlade Republike Srbije, Kancelarija za dualno obrazovanje i Nacionalni okvir kvalifikacija je u prethodnom periodu započela sa uspostavljanjem trening centara širom Srbije. Danas, kada proslavljamo 100 godina postojanja Vazduhoplovne akademije, takođe svečano proglašavamo i početak radova na rekonstrukciji i dogradnji objekata u najsavremenijem vazduhoplovnom trening centru u Vršcu, gradu bogate kulturne baštine, a od danas i prestonici savremenog srpskog vazduhoplovstva. U narednom periodu rekonstruisaće se i dograditi objekti za smeštaj studenata, restoran, energetski blok, upravna zgrada, sportska hala, poletno-sletna staza, a izgradiće se i novi heliodrom. Ukupna vrednost radova i opreme iznosiće oko 48.000.000 evra. Sa izgradnjom trening centra, Vazduhoplovna akademija će postati više od škole, prestižno mesto koje će graditi novu životnu filozofiju, da snaga stečenog znanja koju ova škola u izobilju nudi gradi posvećenike od svojih kandidata na obukama, đaka i studenata“, izjavila je dr Gabrijela Grujić, vršilac dužnosti direktora Kancelarije za dualno obrazovanje i Nacionalni okvir kvalifikacija.
Aero miting povodom stogodišnjice Vazduhoplovne akademije bio je izvanredan događaj koji je istakao bogatu istoriju i budućnost vazduhoplovstva. Uz spektakularni letački program i raznovrsnu statičku izložbu, posetioci su imali priliku da vide savremene letelice i dostignuća.
Osim toga, događaj je pružio mladim posetiocima inspiraciju i podstakao ih da razmišljaju o mogućim karijerama u avijaciji. Ovakva iskustva otvaraju vrata ka raznovrsnim profesionalnim prilikama, motivišući mlade da istražuju mogućnosti koje vazduhoplovstvo nudi.