Aerodrom Tivat: činjenice i brojke
Samo onaj ko nije obratio pažnju na eksluzivni intervju Avioportal-a sa Radovanom Marićem, tadašnjim direktorom Aerodroma Tivat, mogao je da se čudi raznim izjavama i otvorenim pismima putnika tokom sezone. Kako god zvučalo, pomenute žalbe su samo vrh ledenog brijega i ispod njih su svi oni problemi koji su se gomilali godinama. Razgovor iz aprila ove godine sa ovim bivšim vojnim pilotom bio je jasan znak da je potrebno sistemsko identifikovanje prioriteta i rješavanje svih problema uz saradnju više institucija. Jedan čovjek neće moći sve sam pa makar on bio i Goran Jandreoski, sada Izvršni direktor Aerodroma Crne Gore.
Kako god bilo, sezona je došla i već ulazimo u njen finiš. A šta kaže statistika aerodroma Tivat?
- Početak avgusta u Tivtu, u odnosu na jul 2019.godine, je na 65% kada govorimo o broju putnika dok je broj aviona na 87,6%,
- Od početka godine do 8.avgusta je opsluženo 2.764 aviona, što je 65 % u odnosu na isti period 2019.godine. Ako uporedimo prvih osam dana avgusta iz 2019 i 2021.godine realizacija je čak 90%,
- Što se tiče putnika do sada je opsluženo 361.018.putnika, što je 46% u odnosu na isti period 2019.godine.

Renovirani VIP lounge bar na aerodromu Tivat
Trenutno na aerodromu Tivat imamo 21 aviokompaniju i 23 destinacije:
Isair – Izrael, Smart Lynx – Talin i Riga, Edelweiss – Cirih, Luxair – Luksemburg, LOT Polish – Varšava, EasyJet – Berlin, Mančester, London, Ženeva, Air Montenegro – Beograd, Ljubljana, Banja Luka, Istanbul, SAS– Kopenhagen, Lufthansa – Minhen, Frankfurt, FlyDubai – Dubai, Eurowings – Dizelforf, Trans Avia– Pariz, Air Serbia– Beograd, Niš; Wind Rose, SkyUp, Ukraine International i Wizz Air povezuju Tivat sa Kijevom, Odesom, Lavovim, Harkovim i Zaporožjem.
Kao, sada već tradicionalno, najbolja linija izdvaja se Beograd- Podgorica. Najvažnije nove linije su pokrenuli Luxair iz Luksemburga i Air Astana iz Kazahstana čiji prepuni avioni svakodnevno dolaze u Crnu Goru. Kazahstan kao tržište je posebno važan ove godine jer nema Rusa koji su činili petinu (!) našeg tržišta.
Bilo je i prije i tokom sezone bombastičnih najava u medijima o dolasku Rusa i Aeroflota ali ste i sami svjedoci da je Avioportal još u prvim danima marta u tekstu o Aeroflotu bio jasan u stavu da “Aeroflot neće rulati našim pistama ove sezone”. Ti isti Rusi su direktnim linijama išli u Hrvatsku ili Albaniju, a manji dio preko Beograda došao do našeg mora došao je zahvaljući code-share ugovoru Air Serbia sa Aeroflotom.
A što se samog aerodroma tiče- on ima svoje nedostatke. Ali, taj aerodrom očito ima i osoblje koje je pored različitih problema obavljalo svoj posao najbolje što može. Tim ljudima se mora priznati uloga trenutno najjačeg oslonca tivatskog aerodroma.
