NovostiVojno vazduhoplovstvo

Nema praznika za Vazduhoplovstvo VCG

Izvor: Kancelarija za odnose s javnošću NATO, Ministarstvo odbrane Crne Gore

Photo: Fotografije koje ćete vidjeti Avioportal prikazuje zahvaljujući ljubaznošću učesnika vježbe, Nenad Dubljević

Združena multinacionalna vježba NATO snaga pod nazivom “Adriatic Strike 2021”  je počela 17. maja, a Crnu Goru će ovom prilikom predstavljati tim od 8 pripadnika Vazduhoplovstva Vojske Crne Gore sa helikopterom Bell 412EPI. Domaćin će biti Slovenija i trajaće do 22.maja.

Ova vježba je nastavak vježbe pod nazivom Zvezdani Vitez 2021 (“Astral Knigh 2021”), o kojoj smo već pisali.

“Adriatic Strike” je naziv vježbe koja se održava jednom godišnje, a Vazduhoplovstvu Vojske Crne Gore je ovo šesti put da učestvuje sa vazduhoplovima. Ovaj put će naša posada izvršavati širok spektar zadataka planiranih scenarijom vježbe, kako samostalno tako i u formaciji sa drugim vazduhoplovima.

U ovoj vježbi će učestvovati 23 države članice NATO-a i Partnerstva za mir u cilju sprovođenja obuke kako za štabne oficire i pilote tako i za JTAC (Joint Terminal Attack Controller- kontrolor združenog završnog napada), odnosno FAC (Forward Air Controller) kako ga nazivaju u pojedinim zemljama. Na poziciji JTAC-a su posebno obučeni pripadnici Vojske čiji je zadatak da usmjeravaju napad avijacije i na taj način obezbjede što bolju vazdušnu podršku sa isturenih pozicija, u smislu da obezbjeđuju da vazduhoplov pogodi cilj a pritom ne povrijedi prijateljske trupe.

Ovakav vid navođenja aviona postoji još od Prvog svjetskog rata i od tada se neprestano unapređuje. Poseban je izazov sve ovo uklopiti u okviru NATO snaga jer sistem podrazumijeva da JTAC iz jedne države sarađuje sa oficirima kopnenih snaga (tenkovske i minobacačke jedinice u ovom slučaju) neke druge države, usmjerava napad vazduhoplova iz neke treće države i sve to uz koordinaciju sa mornaricom iz četvrte države.

A kakvi su meteo uslovi u Sloveniji, možete vidjeti iz ove dvije slike, slikane tokom prva dva dana. Dva dana-dva godišnja doba.

Što se tiče vazduhoplovstva, pored aviona i helikoptera, za ovu vježbu će biti angažovane i bespilotne letilice, naročito u posljednjoj fazi obuke kada će se raditi zajednička obuka potrage i spašavanja.

Za “Adriatic Strike 2021” angažovano je oko 650 starešina i vojnika NATO snaga. Osim Crne Gore, učestvovaće i Belgija, Hrvatska, Češka, Danska, Estonija, Francuska, Grčka, Mađarska, Italija, Letonija, Litvanija, Sjeverna Makedonija, Holandija, Poljska, Rumunija, Slovačka, Španija, Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija, a pripadnike  svoje vojske poslala je i Austrija kao i Bosna i Hercegovina koje nisu članice NATO ali su članovi Partnerstva za mir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.