HelikopteriNovosti

MUP Crne Gore očekuje nove helikoptere – Leonardo AW 169, Airbus H145 ili Bell-412 EPX? 

Vlada Crne Gore je na 48. sjednici koja  je održana u četvrtak 13.04.2023. godine usvojila Informaciju o potrebi nabavke srednjih višenamjenskih helikoptera . Ministarstvo unutrašnjih poslova – Direktorat za zaštitu i spašavanje nadležni je državni organ za sprovođenje mjera i aktivnosti zaštite i spašavanja ljudi, materijalnih i kulturnih dobara i životne sredine od prirodnih, tehničko-tehnoloških i drugih nesreća te je ono uradilo i iniciralo sveobuhvatnu analizu.

Obavljanje radnih aktivnosti u Direktoratu za zaštitu i spašavanje odvija se kroz rad u okviru sedam direkcija i sedam područnih organizacionih jedinica. Jedna od sedam direkcija je Direkcija avio-helikopterska jedinica (u daljem tekstu: AHJ).

Predloženo je da se planiraju sredstva za nabavku dva nova ili korišćena srednja višenamjenska helikoptera sa navedenom opremom i pripadajućom instalacijom, kao i obukom pilotskog i tehničkog osoblja. Neophodna sredstva za nabavku novih helikoptera iznose od 12,5 do 18 miliona eura (po jednom helikopteru) bez poreza, dok bi cijena koštanja polovnih helikoptera iznosila cca od 8 do 10 miliona eura po jednom helikopteru.

U analizi se navodi da u ovom trenutku, helikoptersku flotu Aviohelikopterske jedinice  – AHJ čine četiri helikoptera: dva dvomotorna srednja višenamjenska helikoptera AB 212 (1979.) i AB 412 (1998.) i dva laka jednomotorna helikoptera SA-341 i AB-206B koji su (na osnovu Zaključka Vlade od 24.11.2022.) zbog svoje ekonomske neisplativosti opravke predviđeni za prodaju. S obzirom na godine proizvodnje ovih helikoptera, nabavka rezervnih djelova, kao i samo održavanje istih, svakim danom postaje sve teže i skuplje za sve operatore širom svijeta.

U skladu sa Planom razvoja AHJ MUP-a Crne Gore (usvojenim na Vladi Crne Gore u junu 2021. godine), a nakon analize tehničke opremljenosti i zadataka koji se postavljaju pred ovu jedinicu, Direktorat za zaštitu i spašavanje tražio je mišljenje zainteresovanih nadležnih institucija koje koriste usluge AHJ.

S tim u vezi, dobijena su mišljenja o opravdanosti nabavke novih helikoptera za potrebe AHJ od:
– Ministarstva zdravlja (Klinički centar Crne Gore);
– Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore;
– Crvenog krsta Crne Gore;
– Gorske službe spašavanja Crne Gore;
– Uprave policije Crne Gore i
– Uprave pomorske sigurnosti i upravljanja lukama.

S tim u vezi, iskazana je jasna potreba za nabavku srednjih višenamjenskih helikoptera za potrebe Aviohelikopterske jedinice, uz uslove da je vazduhoplov:

  1. sertifikovan za operacije kategorije A (CAT-A), performansi klase 1 (PC-1);
  2. sertifikovan za operacije u skladu sa vazduhoplovnim propisom CS-29 (dvomotorni helikopter);
  3. sertifikovan za letenje po pravilima za vizuelno (VFR) i instrumentalno (IFR) letenje, u skladu sa
    regulatornim okvirom CS-29;
  4. maksimalne mase na polijetanju do 6.500kg;
  5. sertifikovan za operativno letjenje u trajanju od najmanje tri sata u režimu krstarenja, sa maksimalnom
    uzletnom masom na početku leta;
  6. kapaciteta za transport minimalno 9 putnika i najmanje 1.500kg korisnog tereta.

Osim navedenih karakteristika same platforme, helikopter treba biti opremljen:

  • sistemom za noćno posmatranje (NVIS);
  • digitalnom pilotskom kabinom sa multifunkcionalnim displejima;
  • četvorokanalnim autopilotom;
  • digitalnim upravljanjem motora;
  • sistemom za poboljšanje održavanja pozicije helikoptera u uslovima lebdenja;
  • sistemom za povećanje snage u uslovima maksimalne težine helikoptera;
  • instrumentima za PBN navigaciju;
  • dizalicom za transport osoba i tereta;
  • sistemom za prevoz podvjesnog tereta;
  • sistemom za gašenje požara;
  • elektrooptičkim sistemom dugog dometa za osmatranje iz vazduha danju i noću, sa radnom stanicom i
    digitalnim prenosom podataka i slike (FLIR);
  • sistemom za obavještavanje i upozoravanje iz vazduha (zvučnici);
  • sistemom za brzo spuštanje specijalaca korišćenjem konopa i užeta;
  • setom medicinske opreme za zbrinjavanje pacijenata koji se može ukloniti.

Kako je navedeno u informaciji Vlade, detaljnom analizom tržišta sprovedenom od strane stručnog kadra (pilotskog i tehničkog), za uži izbor nametnuli su se helikopteri:

1. Leonardo AW 169;

2. Airbus H145;

3. Bell-412EPX. 

 

Hoće li odobrena finansijska sredstva oporaviti Aviohelikoptersku jedinicu MUP-a Crne Gore?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.